02.02.2024 11:31 0 MS
10 lutego 2024 roku to w kalendarzu Światowy Dzień Kociewia. Skąd takie święto? I czym właściwie jest Kociewie? Czym wyróżnia się nasz region spośród innych? Spójrzmy na rys historyczny oraz geograficzny regionu.
Do Światowego Dnia Kociewia zostało 8 dni. Czym Kociewie różni się od innych regionów? I co wyznacza jego geograficzne oraz kulturowe granice?
Kociewie znajduje się w województwie pomorskim oraz kujawsko-pomorskim.
Według Jerzego Szukalskiego, który opublikował „Krajobrazy Kociewia", region ten leży na lewym brzegu dolnej Wisły, w dorzeczu czterech jej dopływów: Wda, Mątawa, Wierzyca oraz Motława.
Naturalne granice wyznaczają: od wschodu Wisła, od zachodu główny kompleks Borów Tucholskich.
Pixabay
Na krajobraz Kociewia składa się Pojezierze Starogardzkie, część równiny Borów Tucholskich, Równiny Świeckiej oraz lewobrzeżna część Doliny Kwidzyńskiej, która później przechodzi w Żuławy Wiślane.
Wikipedia podaje, że spośród Kociewiaków wyróżniano następujące grupy etniczne:
Lasacy – w Borach Tucholskich
Feteracy – z okolic Pelplina
Górale – zamieszkujący wyżynne obszary w północnej części regionu
Piaskarze – w okolicach Śliwic
Olędracy – zamieszkujący nad Wisłą
Samburczycy – z okolic Tczewa.
Internetowa encyklopedia zaznacza jednak, że dziś poza określeniem „Lasacy”, pozostałe nazwy nie funkcjonują.
Główne miasta regionu to Tczew, Starogard Gdański, Świecie, Pelplin, czy Gniew.
Wiele miast, miasteczek i miejscowości Kociewia posiada pomniki historii tego regionu, między innymi zamki. Niesamowita przyroda i kultura Kociewia zachęca do zwiedzania i zachwycania się.
Już 10 lutego Światowy Dzień Kociewia. Z tej okazji wiele miast regionu zorganizuje uroczystości. Już teraz serdecznie zapraszamy!
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 882 657 684.