30.11.2022 23:35 0 MW

Dzielni emeryci nie dali się oszukać metodą m.in. na: "węgiel"

Fot. KPP w Tczewie

Policjanci z Tczewa są dumni z trzech mieszkańców Tczewa, którzy zastosowali w praktyce policyjne rady i nie dali się oszukać. Tczewianie byli poddani próbie oszustwa metodą "na węgiel", "pracownika biura maklerskiego" i "500 złotych". Funkcjonariusze apelują o czujność i ostrożność. Powyższa trójka seniorów pokazała, że da się.

Do Komendy Powiatowej Policji w Tczewie zgłosiła się 67-latka, która miała być oszukana metodą na "pracownika biura maklerskiego". Do kobiety zgłosił się oszust, który usiłowała namówić ją do zaciągnięcia pożyczki na kwotę 10 tysięcy złotych. Tczewianka zorientowała się, że rozmawia z oszustem I zakończyła rozmowę.

Czujnością wykazał się również mieszkaniec Tczewa, który otrzymał wiadomość sms o zakupie węgla w promocyjnej cenie, lecz warunkiem była wcześniejsza wpłata na konto. Mężczyzna zainteresowany kupnem najpierw skontaktował się z organem, który miał współfinansować zakup, aby potwierdzić autentyczność- opowiadała o zdarzeniu st.post. Katarzyna Ożóg, z KPP w Tczewie.

Jeszcze innego rodzaju oszustwa miała paść seniorka z Tczewa. Z jej konta przy użyciu Internetu sprawca chciał wypłacić z bankomatu w Warszawie 500 złotych. Dzięki skutecznym zabezpieczeniom i blokadom oszczędności kobiety zostały na jej koncie.

Dzięki powielanym przez policjantów i media apelom o zachowanie czujności, Ci seniorzy uratowali swoje oszczędności i dobytek. Warto słuchać przypomnień i zapoznać się z poniższym apelelem Policji. Twój dobytek jest w twoich rękach. Warto go pilnować.

Fot. Pixabay.pl

Policjanci przypominają:

Przypominamy o zachowaniu szczególnej czujności podczas rozmów telefonicznych, zwłaszcza na temat posiadanych oszczędności i finansowej pomocy. Telefon może pochodzić od przestępcy podającego się za policjanta. Taki scenariusz zawsze oznacza próbę oszustwa. Kolejny przykład to "fałszywy członek rodziny”, który opowiada o swoich kłopotach. Prosi o pożyczkę na leczenie lub kaucję sądową. Pod żadnym pozorem nie ufajmy obcym po drugiej stronie słuchawki, a o każdej takiej próbie wyłudzenia pieniędzy informujmy dyżurnego Policji pod nr telefonu 112.

Pamiętajmy, że oszuści wykorzystują różne sposoby, aby wyłudzić pieniądze od swoich rozmówców. W momencie, kiedy ktoś będzie do nas dzwonił na telefon stacjonarny i chciał pieniądze – jak najszybciej zakończmy tą rozmowę. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku oszczędności. Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Policjanci nigdy nie proszą przez telefon o wydanie pieniędzy, wyrzucenie ich przez okno, czy pozostawienie gotówki i innych kosztowności w takich miejscach jak śmietnik czy klatka schodowa.

Uwaga na świąteczne zakupy:

Ruszył sezon świątecznych zakupów. To czas wzmożonej aktywności internetowej, kiedy będziemy szukali najatrakcyjniejszych ofert. Wtedy też i cyberprzestępcy zwiększają swoją aktywność, podejmując działania, których celem jest zdobycie naszych poufnych danych, a w konsekwencji wyłudzenie pieniędzy. Pamiętajmy, aby w wirze promocyjnych zakupów nie stracić zdrowego rozsądku i nie stać się ofiarą cyberprzestępstwa.

Oszuści XXI wieku wykorzystują wiele sposobów, zdarzają się oszustwa na nieopłaconą paczkę. Dostajemy wtedy SMS-a odnośnie paczki, która została wstrzymana i należy dopłacić pieniądze by do nas dotarła. W wiadomości również znajdziemy link, którego nigdy NIE OTWIERAMY!


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...