06.12.2019 12:15 12 mike/Ministerstwo Zdrowia
Co dalej z lekami przeciwcukrzycowymi? Ministerstwo Zdrowia uspokaja
We wtorkowy (3 grudnia) wieczór media obiegła informacja o zanieczyszczeniu metforminy, popularnego leku stosowanego w terapii cukrzycy typu 2, rakotwórczym związkiem chemicznym. Pacjenci mieli zatem powody do obaw, a problem ten dotyczy naprawdę dużej liczby osób. Tylko w Polsce metforminę przyjmuje regularnie niemal dwa miliony chorych. Ministerstwo Zdrowia uspokaja jednak, przekonując, że nie trzeba zmieniać dotychczasowej farmakoterapii.
Z informacji podawanych w mediach wynikało, że zanieczyszczona metformina trafiła do jednego z krajów Azjatyckich oraz do Niemiec. Leki zostały zanieczyszczone N-nitrozodimetyloaminą. Ten związek chemiczny jest znany z przeprowadzania testów w udziałem gryzoni. Podawany szczurom, przyspiesza rozwój nowotworów.
Łukasz Szumowski, minister zdrowia, zorganizował w tej sprawie spotkanie z udziałem m.in. Głównego Inspektora Farmaceutycznego, Głównego Inspektora Sanitarnego, dyrektora Narodowego Instytutu Leków czy konsultanta krajowego w dziedzinie diabetologii.
„W zgodnej opinii ekspertów pacjenci nie powinni rezygnować z przyjmowania leków zawierających metforminę” – informuje Ministerstwo Zdrowia.
Na razie nie ma informacji o zanieczyszczeniach występujących w konkretnych partiach leków. Jeśli takie się pojawią, Główny Inspektor Farmaceutyczny wyda decyzję o wycofaniu ich z obrotu.
– Jest to standardowa procedura, która jest każdorazowo wdrażana w takich sytuacjach. Ze względu na bezpieczeństwo pacjentów, przekazywanie tych informacji do aptek odbędzie się w ścisłej współpracy z Naczelną Izbą Aptekarską – informują urzędnicy z ministerstwa.
Póki co, Europejska Agencja Leków (EMA) nie przekazała do Ministerstwa Zdrowia wytycznych odnośnie do wycofania preparatów z metforminą ze sprzedaży.