03.06.2020 12:01 3 mike

Oficjalnie: Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca

Źródło: Elżbieta Witek/Facebook

Elżbieta Witek, marszałek Sejmu RP, ogłosiła oficjalnie termin wyborów prezydenckich. Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami i niepotwierdzonymi informacjami, głosowanie odbędzie się w ostatnią niedzielę czerwca.

Prawo wyborcze to jedno z podstawowych praw każdego obywatela. Nie może być tak, że jakakolwiek partia decyduje, czy wybory się odbędą i w jakim terminie – powiedziała w środowe (3 czerwca) przedpołudnie marszałek sejmu, Elżbieta Witek.

W miniony wtorek (2 czerwca) posłowie przegłosowali poprawki zgłoszone przez senat. Jak ustalili parlamentarzyści, Państwowa Komisja Wyborcza będzie mogła zarządzić głosowanie wyłącznie korespondencyjne, jeśli będzie wymagała tego sytuacja epidemiczna. Niewykluczone, że takie rozwiązanie będzie wdrożone na Śląsku. Przyjęto mieszaną formułę głosowania, co oznacza połączenie oddawania głosu w komisjach wyborczych i korespondencyjnie.

Każdy chętny, niezależnie od regionu Polski, będzie mógł zagłosować korespondencyjnie na własne życzenie. W tym celu trzeba zgłosić się do właściwego urzędu gminy, w którym jest zameldowany wyborca, w terminie do 12. dnia przed głosowaniem. Jeśli dana osoba przebywa na obowiązkowej kwarantannie lub w izolacji sanitarnej, w warunkach domowych, musi się zgłosić do piątego dnia przed wyborami.

Większość sondaży, które są publikowane w ostatnich dniach, wskazuje, że konieczne będzie przeprowadzenie drugiej tury wyborów prezydenckich. Według danych sondażowych kontrkandydatem Andrzeja Dudy, obecnie urzędującego prezydenta, mogą być Rafał Trzaskowski, Szymon Hołownia lub Władysław Kosiniak-Kamysz. Szanse innych kandydatów na starcie w drugie turze są oceniane jako zdecydowanie mniejsze.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24